Тема Голокосту для мене важлива , тому що я підсвідомо відчуваю післявоєнну порожнечу, яку важко описати. Ймовірно, це почуття провини, яку я ношу в собі як поляк, вихований у християнських традиціях. Я зацікавився цим точно не через якісь сентименти: я займаюся цією темою 20 років і зараз мені набагато легше, позаяк я багато чого усвідомив та назвав.
Польська колективна пам’ять — це такий музей , де на кожному кроці горить свічка, а ми завжди жертви. Важко проламати цю стіну. Пригадую початок дискусії про Єдвабне. Мене дратувало , що хтось порушує наш спокій. Адже після 1989 року відбулося певне примирення. Мене це не стосується , адже це події покоління моїх бабусь і дідусів. Тільки пізніше я усвідомив: якщо я тут живу, то повинен про це знати.
Maus
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/4lEbxXqIwQf6APwwPAAL8y/9c54ad40033c04a67d8dd7495e00c715/Maus_2.jpeg)
Поворотний момент відбувся , коли я сам уперше взявся за тему. Це сталося після прочитання коміксу «Маус» Арта Шпіґельмана , в якому розповідається про польського єврея, який пережив Голокост.
«Маус» — результат гри з попкультурою. У ньому йдеться про нас , поляків. Нам хочеться, щоб нас сприймали як жертв, але ж ми не завжди були жертвами. Деякі факти польської історії просто жахливі. У мене постійно виникає відчуття, наче ми живемо не після 1989 року, а після 1945-го. Комікс саме про це. Мене також цікавить історія польсько-єврейських відносин: вона досі актуальна і доглибно не вивчена.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/2NR5u7B6fiChlL4rwdgCMF/c1f4cb8b1167e6e7d77a41b4d28ee3a2/Maus_1.jpg)
Мій «Маус» — це малюнки з Освенціма. На одному з них зображено двері до газової камери. Десять років по тому я змінив картину , надавши їй більш абстрактного виду. Мене дратувала форма та механічний спосіб виконання.
Shoah (Las)
Картину «Шоа (Ліс)» я написав після перегляду документальної стрічки Клода Ланцмана «Шоа». Зробив це дуже швидко , за пів години. На картині з лісу в Собіборі виходять свідок Голокосту Ян Півонський, режисер Клод Ланцман і перекладачка Барбара Яніцька. Вони говорять про Катастрофу.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/3iMTv1qk8qyXqqOuRVf8Df/897d0013b953f3fc1e9bf10f6f901070/______.jpg)
Strach
«Страх» я написав , коли на рекламних щитах польських міст з’явилися плакати з анонсом книжки Яна Томаша Ґросса «Страх». У книзі автор досліджує причини єврейських погромів у Польщі після Другої світової війни.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/73CDM80hJd53GFol39aepx/efe79c947c9d7673ab008ff60fde5284/__________.jpg)
Szkielet wody
Думки втрачають свої обриси , течуть кудись далі, чіпляються за інші думки. Я намагаюся створювати таку форму мистецтва, яка абсолютно індивідуальна. Намагаюся малювати різні картини. Намагаюся писати сильні, майже скульптурні образи, а з іншого боку, ефемерні — які впливають на глядачів завдяки своїй видовищності, а не сильній формі.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/40wCpuDOGb9mNKl1ElYSQ3/95e8a274027f75b9b6a9d8dec0be5549/_____________MJJ210614_Sasnal_TakiPejzaz_Fot.MaciekJazwiecki_014.jpg)
Podróż rowerem
Я не можу писати картини , на яких на першому плані були б зображені концтабори. Мені хочеться , щоб нас від них щось відділяло. Влітку 2016 року під час кількаденної велоподорожі я побував у Майданеку, Собіборі та Белжці. Після цієї мандрівки з’явилась «Подорож велосипедом» — зображення концтабору Майданек. На першому плані — велосипед.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/1hdVuRs7hQT6CzWNGoHB6H/53ac5e1345d3eb6fb47766af03d6f532/____________.jpg)
Droga z Sylwestra
Після святкування Нового року ми з дружиною , повертаючись додому, проїжджали через місто Освенцім. Я зупинив автівку на залізничних коліях, що ведуть до концтабору Біркенау і зобразив цей момент.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/5Mou34PL3wV4EXKYMK9VBv/c24f93853878448f42f445b51dc1e010/Chlew.png)
ZAWA sROD
На фотографії залізничної станції Warszawa Śródmieście (Варшава Середмістя) я обрав фрагмент , на якому текст складається у назву, що нагадує за звучанням іврит.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/4pLZRHid1GhGJzMZ5ftYjS/3a2721c0d2d89a71f35f4b41db5a92e5/_________MJJ210614_Sasnal_TakiPejzaz_Fot.MaciekJazwiecki_010.jpg)
Ludność
Густота населення Польщі на мапі 1972 року взята з енциклопедії. Червоні плями , що ілюструють міста, схожі на краплі крові. Поруч — густота населення 1994 року.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/x7mpdVXrj71BZ3yJjW5vG/ee605115ff8f9e4169ef8428d003c8a7/_________MJJ210614_Sasnal_TakiPejzaz_Fot.MaciekJazwiecki_049.jpg)
Herschel Grynszpan
17-річний єврей Гершель Ґрюншпан 1938 року застрелив німецького посла в Парижі. Цей інцидент послужив нацистам приводом для проведення Кришталевої ночі — масового єврейського погрому.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/3xVh7yAF4Xhj2JBrLDRsOK/61c14b9d76e22cedd017ba37ec5f34a4/Herschel_Grynszpan_MJJ210614_Sasnal_TakiPejzaz_Fot.MaciekJazwiecki_058.jpg)
Chlew
На цій картині зображено хліви , які насправді нагадують концтабори. Пам’ятаю, як мій батько зайшов у майстерню і побачив картину «Хлів» — він запитав, чи не Освенцім я малюю. Річ у тому, що певні речі асоціюються та сприймаються саме так, а не інакше.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/1K1PmIkYF1zoyD92fTAo7K/43a0dfb43643b82676171cc6328cc824/Chlew.jpg)
У публікації використано фрагменти інтерв’ю Вільґельма Сасналя польським та іноземним журналістам у музеї POLIN (червень 2021 року) , цитати з путівника виставкою Taki pejzaż («Такий пейзаж») та книги Sasnal. Przewodnik Krytyki Politycznej (2008).
Виставка Taki pejzaż , на якій представлено 60 робіт Вільґельма Сасналя, відкрита в Музеї історії польських євреїв POLIN до 10 січня 2022 року.
Матеріал підготували Євген Клімакін і Данило Соловей
Переклала Ірена Шевченко