Він один із небагатьох героїв нашого часу , якому не просто зведено пам’ятники, а присвячено цілий архітектурний проєкт: меморіальні лавочки Карського, на які можна присісти і порозмовляти з цією дивовижною людиною. Якщо ви завзятий мандрівник, то обов’язково хоча б раз зустрінете його і поспілкуєтесь.
Мені пощастило , я говорив із Карським повсюди! У Нью-Йорку я розповідав йому , що цивілізований світ — і Сполучені Штати зокрема — покаявся у байдужості й невірі , яку проявляв до свідчень Карського про Голокост. І що його голос не залишився голосом волаючого в пустелі — тому що людство , нехай не відразу і не все — прислухалося до нього. І якщо ми зараз живемо в світі, де намагаються захищати ідеали гуманізму — то це завдяки таким, як Ян Карський.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/4k9Bem6Fm5oo1zMLHnZHed/f2504697b5e9e9d0a99dbf961ad5e2b9/Karski_bench_NY.jpg)
У Тель-Авіві я розповідав йому , що навіть найбільш безнадійне починання може завершитися дивовижним успіхом, якщо вірити у відвагу, що навіть у пустелі можуть рости квіти — якщо є такі люди, як він. І ось йому, бійцю, що намагався достукатися до людства з вимогою припинити Голокост, Праведнику народів світу і почесному громадянину Ізраїлю встановлений пам’ятник у квітучому саду сучасного єврейського міста, у центрі єврейської держави.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/6wq04lFUAuNq4l1RqY47bS/324ac99278a4fa62cd4ed69de1c9d58f/Jan_Karski_7735.jpg)
У Кракові ми з ним дивувалися , як буквально на наших очах наповнюється життям ще недавно мертвий і похмурий Казімєж Історична єврейська дільниця Кракова.. І тепер це , звичайно, вже не декорація фільму «Список Шиндлера», а енергія, що не дає згаснути пам’яті.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/6BakmwPn7jd7HiiqTHQYQN/e0d4d55b61215a767a20a4f0bb18b0ef/Jan_Karski_Monument__2016__by_Karol_Badyna___40_Szeroka_street__Kazimierz__Krak__w__Poland.jpg)
У Варшаві я радів вільній Польщі , яка його оцінила і віддала йому належне, Польщі, боротьбі за свободу якої він присвятив усе життя. І що найголовніше — боротьбі за її честь. Адже що таке свобода без честі? І що таке свобода без пам’яті? Сам факт того, що з ним може поспілкуватися кожен відвідувач сучасного Музею історії польських євреїв — а таких відвідувачів десятки тисяч — дорогого варте.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/7rKaxTkGzNPBM0zmgru469/c56fb6c57136a95c4e0973c9a946712f/Jan_Karski_Statue_in_Warsaw.jpg)
У його рідній Лодзі я розповідав йому , як змінюється це місто, як старі фабричні корпуси перетворюються на сучасні готелі й лофти. І про фестиваль чотирьох культур Щорічний Festiwal Łódź Czterech Kultur відбувається в Лодзі з 2010 року, присвячений німецькій, єврейській, польській і російській культурам. , що став дзеркалом утраченої й розстріляної Лодзі , теж розповів — хіба це було б можливим без таких, як він?
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/6cVsj2LHONfiBymlRZ8H6L/8f8bcf9b68c35bfb610a9799250db9da/IMG_2048.jpg)
І нарешті Кельце , моя остання лавочка. Найскладніша розмова — про Голокост після Голокосту, спровокований, як ми тепер усе більше переконуємося, вже новим окупантом 1946 року в Кельце місцеве населення із органами комуністичної влади спільно вчинили єврейський погром, внаслідок якого загинуло щонайменше 40 євреїв та 2 поляків, які їх захищали.. І той самий висновок , що й під час попередніх бесід: пам’ять і честь — найкращі ліки від старих ран.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/R7i4WM4U7Cqar4UevGWUr/e1396aeefb6f9c23ff673065110037ef/Kielce_-_Jan_Karski_monument_01.jpg)
А Ян Карський і був живим утіленням пам’яті й честі Польщі. Таким він і залишається на своїх лавочках.