Срібні призерки у змішаній естафеті на 400 метрів на Олімпійських іграх у Токіо: Наталія Качмарек, Іґа Баумґарт-Вітан, Малґожата Голуб-Ковалік, Юстина Свєнтий-Ерсетіч. Фото: Алєксандра Шміґєль / Reuters / Forum

Токіo 2020: Олімпіада двадцятиліття для Польщі

09 серпня 2021
Ідеї

Польські спортсмени сходили на п’єдестал 14 разів — для країни це найуспішніші в XXI столітті Олімпійські ігри з 17-м місцем у медальному заліку. Та найбільше медалей у Токіо здобули легкоатлети, виборовши чотири золота, два срібла та три бронзи.

Це не перша Олімпіада , на якій польська збірна здобула стільки нагород: 21 рік тому в Сіднеї поляки теж вибороли 14 медалей. 2004-го в Афінах польські спортсмени сходили на п’єдестал двічі, а в Пекіні, Лондоні й Ріо-де-Жанейро — по 11 разів. Полякам довелося довго чекати на першу медаль у Токіо, зате за нею наступні вже посипалися дощем — одні передбачувано, а інші абсолютно несподівано.

Цілих дев’ять медалей завоювали легкоатлети. Їхні успіхи в забігах і кидках навіть порівнювали з Вундертімом — видатною диво-командою польських легкоатлетів кінця 50 – початку 60-х років XX століття. Те , що Польща сильна в киданні молота — знає весь світ. А тепер до цієї слави долучилися й учасники на бігових доріжках, передусім — із естафетного бігу. Саме вони вибороли перше золото у змішаній естафеті 4 х 400 метрів: шансів суперникам не залишили Кароль Залєвський, Наталія Качмарек, Юстина Свєнтий-Ерсетіч і Каєтан Душинський. Наприкінці змагань на цій самій дистанції за сріблом для Польщі бігали, крім уже згаданих Качмарек і Свєнтий-Ерсетіч, також Іґа Баумґарт-Вітан і Малґожата Голуб-Ковалік.

З чотирьох золотих медалей легкоатлетів дві завоювали майстри з метання молота. В історію світового спорту ввійшла Аніта Влодарчик , яка в Токіо утретє поспіль стала олімпійською чемпіонкою.

Золото здобув і Войцєх Новіцький , а бронзу — Мальвіна Копрон і Павел Файдек. Тож із шести місць на подіумі чотири зайняли поляки.

Своє місце в історії спорту посів і Давід Томаля , неперевершений олімпійський чемпіон у бігу на 50 кілометрів, завоювавши золото в останніх змаганнях на цій дистанції.

Олімпійський чемпіон у бігу на 50 кілометрів Давід Томаля. Фото: Ендрю Боєрс / Reuters

Приємно здивував і Патрик Добек , здобувши бронзу на дистанції 800 метрів. Готуватися до цього змагання він почав кілька місяців тому і відразу — великий успіх. Індивідуальна медаль на біговій доріжці — такого в польському олімпійському спорті не було вже багато років.

Однією з віцечемпіонок із метання списа стала і Мар’я Андрейчик. На попередніх Олімпійських іграх спортсменка вже була на волосину від медалі , а потім її спіткало п’ять важких років: кілька операцій на плечі, невпевненість у собі. У Токіо Андрейчик уже їхала як лідерка світових рейтингів і не підвела своїх уболівальників, хоч дуже хвилювалася.

Мар’я Андрейчик

Я була не у своїй тарілці. Уже на розминці нервувалася , навіть відчувала агресію. Моє плече після стількох операцій зробило все, що могло. Я пишаюся собою. Тепер час подбати про здоров’я, бо я ще планую здобути більше, ніж це срібло.

Борець та історична веслувальниця

Та не легкоатлетами єдиними. Першу польську медаль у Токіо вибороли веслувальники. Згодом Тадеуш Міхалік , який взяв участь у змагання як запасний борець, неочікувано для себе вийшов у півфінал, а вже наступного дня у матчі з угорцем виборов медаль. Незрівнянний пан Тадеуш, як його називають прихильники за аналогією до героя Адама Міцкевича , — борець не тільки на маті, а й у житті. Якби через пандемію не змінили дату проведення Олімпіади , то цієї медалі б не було, адже ще торік спортсмен переніс дві операції на серці.

Ще однією переможницею стала веслувальниця Кароліна Ная. Вона не з тих , про кого пишуть на перших газетних шпальтах, і займається не надто популярним видом спорту, що не завадило їй вибороти в Токіо срібло і бронзу. Це вже третя і четверта медалі Наї, тож тепер вона — одна з найтитулованіших спортсменок у польській історії й посіла своє місце в одному ряді з такими відомими постатями, як лижники Адам Малиш і Каміль Стох.

Щасливі миті та миті сумні

Великі надії на успіх у Токіо покладала тенісистка Іґа Свьонтек. Вона вилетіла вже в другому раунді й кілька хвилин сиділа сама , закривши обличчя рушником. Тенісистка не звикла програвати.

Не виправдали сподівань і волейболісти. Чемпіони світу Польська чоловіча команда з волейболу — чемпіон світу з 2018 року, посідає друге місце у світовому рейтингу Міжнародної федерації волейболу. їхали за олімпійським золотом , та попрощалися з шансами на медаль ще у чвертьфіналі, поступившись після тай-брейку французам, які й стали чемпіонами.

Фабіян Джизґа , захисник

Ми робили все , що в наших силах. Та підвели себе, наші сім’ї. Я зараз даю інтерв’ю тільки з поваги до вас, журналістів. Але найбільше моє бажання — піти в роздягальню і подзвонити дружині.

Фаворитами були й баскетболісти 3 х 3 (триособова команда) , себто профі з баскетболу, що зародився на нью-йоркських вулицях. Вони навіть не вийшли з групи, хоча в кубковий етап перейшло шість із восьми збірних.

Не завоював медалі і легкоатлет Марцін Лєвандовський. Він летів до Токіо не в найкращому фізичному стані , проте вірив, що добіжить до фінішу. На жаль, йому таки довелося покинути бігову доріжку.

Марцін Лєвандовський

Це провал. Та я все одно щаслива людина , тому що я — щасливий чоловік, батько і друг. Люди мають проблеми набагато серйозніші, ніж мої. Я вірю, що все не просто так, що невдача, яка мене щойно спіткала, в майбутньому обернеться в перемогу.

Цим зізнанням легкоатлет викликав хвилю підтримки з боку прихильників , для яких він, не зважаючи ні на що, залишається видатним спортсменом.

* * *

Наступні Олімпійські ігри відбудуться вже через три роки в Парижі. Багато польських спортсменів поїдуть до столиці Франції , плекаючи надії на медалі. Хтось спробує повторити результат у Токіо, хтось — перевершити його. Як-от скелелазка Алєксандра Мірослав, яка в Японії побила світовий рекорд. Спортсменка відмінно справляється тільки в змаганнях на швидкість, проте в змаганнях на складність поступається суперницям. Через три роки вона буде боротися за медалі в трьох різних видах, а отже, втричі збільшить свої шанси на перемогу. Мабуть, варто сподіватися тріумфу легкоатлетів, адже серед цьогорічних медалістів не бракує і молодих спортсменів, спраглих нових перемог.

А хто ще принесе Польщі медалі? Подивимось , адже спорт любить несподіванки й цьогорічна Олімпіада це вкотре довела.