1920 року точилася війна між двома новоутвореними державами — Польщею , яка відродилася після 123 років розподілів , і совєтською Росією, яка мріяла про всесвітню революцію. Спершу дії польського лідера Юзефа Пілсудського були успішні , проте згодом більшовики під командуванням Міхаіла Тухачевського перейшли в наступ, який був зупинений неподалік столиці під час Варшавської битви 15 серпня.
Війна велася не тільки за землі , але й — можливо, навіть насамперед, — за уми людей. Це яскраво засвідчує агітація, яку розповсюджували обидві сторони.
Польська влада закликала свій народ вступати до армійських лав і захищати рідну країну від загарбників зі сходу — уособлення зла. Вона також намагалася переконати рядових солдатів супротивника скласти зброю , обіцяючи гідне ставлення в полоні.
Совєтська агітація натомість зверталася до трудящих , тобто селян і робітників, приваблюючи їх соціалістичною утопією і закликаючи позбутися панів-гнобителів. Тільки з квітня по червень 1920 року комуністи випустили 49 звернень польською мовою загальним накладом 1 259 000 екземплярів. Також значна частина листівок і плакатів була російською мовою й адресувалася білорусам і українцям , які становили велику частину населення міжвоєнної польської держави.
Пропонуємо вашій увазі добірку агітаційних матеріалів 1920 року , більшість із яких увійшла до книги «Війна за свободу 1920. Варшавська битва», виданої Центром KARTA.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/wqL0iRpyEezHEeRGP5CB2/c88284ea039deca5fbee4e369e826de2/pl-1.jpg)
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/1oQSWSW8WDul2D6OTZwvNI/c12befd1427cc2b7a0e22b885413545d/pl-2.jpg)
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/1bCPXsOVQ7xst5Fi5tiwpl/3a761dd43b8d13f3813325806970c625/pl-3.jpg)
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/5qyaMAli0hnMFV6lt3JcMx/e1c37e56591ada4ba9f105b678da9060/pl-4.jpg)
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/3652WZVYoCdf9OazpriRbY/cb36f7d114246e4bc6988e00940d189f/pl-5.jpg)
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/3UMRxTa36nqLNUHZOyLfFm/1e6f95be73ce03f4d413f9f2f65c5a02/pl-6.jpg)
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/4zi6M9MMozsf1OLCnAanuZ/8622574be2806216cb741643b3062524/pl-7.jpg)
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/7xLXvNFUxj1caRpE3otaUm/61b875ccc04fd4925419a745c4828610/pl-8.jpeg)
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/5A3FVCowbWOAGlmdXWcjhr/842bca621a59be570a78b82a455c0b41/pl-9.jpg)
Дякуємо Центру KARTA та особисто Аґнєшці Книт за допомогу під час підготовки матеріалу