Окрім великих храмів і маленьких каплиць , у Польщі є й зовсім скромні місця культу: фігури Богородиці, хрести або імпровізовані вівтарі. Такі каплички (польською – kapliczki) можна побачити вздовж доріг і на вулицях містечок та сіл, а ще — у подвір’ях варшавських кам’яниць.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/1eJe5eIEcYZXohXtFho7bl/d98e587aaff4b6379802a73a0c52d473/Brzeska9.jpg)
Це не просто красивий елемент міського простору , що творить його атмосферу, а й унікальне явище. У Варшаві їх кілька сотень, скільки точно — мабуть, не знає ніхто.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/5jwl7Un33rZZGwE9CaAV9w/23d8ad5e530c801187e3ea1453e24e06/Targowa63.jpg)
Більшість капличок встановили під час Другої світової війни. Річ у тому , що під час нацистської окупації безпечніше було проводити час удома й на своєму подвір’ї, а отже — там проводити й недільні богослужіння, і вінчання, і звичайні молитви. Загалом фігура Богоматері була для мешканців утіхою й розрадою.
Саме тому в той складний час каплички значною мірою замінювали храми. Інколи вівтарі поставали у подвір’ях будинків , де раніше мешкали переважно євреї: коли попередніх жителів виселяли в ґетто або відправляли в табори смерті , нові мешканці-християни позначали таким чином свою присутність, що також служило своєрідним оберегом.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/4kBG4uhh3ko0020p728Q5z/f546c092c819c572d8ba598c2739bfc4/Targowa44.jpg)
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/7eaAvvB2exWVwqJ05w9aSu/5ce92eec26ede07ab2daec3b16ab9957/Jagiello__ska18.jpg)
Каплички й вівтарі розкидані по всій Варшаві , чимало їх можна знайти, звісно ж, у Середмісті, але передовсім такими капличками славиться район Праґа на правому березі Вісли.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/2kBF9aoHMR4Nj1cS32RlfO/6b00c1240f3f5b659c7555515a99f5a9/0001.jpg)
Ця частина міста не постраждала під час Варшавського повстання , у ході якого зруйновано більшість будівель на лівому березі Вісли. Саме тому тут, у старих довоєнних подвір’ях, на таких вулицях, як Зомбковська (Ząbkowska), Бжеська (Brzeska), Тарґова (Targowa) та Стальова (Stalowa) каплички можна знайти дослівно на кожному кроці.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/2ZnryMjwKxJHr0TIQIPcGj/eabebaef104ca1fb186f9eb7bf888c15/Z__bkowska11.jpg)
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/YXeh8Bezm8ZyijGdngshN/44157b9b0d049ab5b82ac67aea97116d/Targowa39.jpg)
Ось уже кілька років я намагаюся знаходити й фотографувати ці імпровізовані вівтарі під час прогулянок або групових екскурсій.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/6BNbHHRFdiGyoFFa2J5BRt/cdfbe3bb3aed02be163807b92c551712/Brzeska21-2.jpg)
Найбільше вражає , що кожна капличка особлива, не схожа на інші; місцеві мешканці про них постійно піклуються: ставлять свіжі квіти, запалюють лампадки. Завдяки цьому місця культу не руйнуються й не поринають у забуття, а продовжують жити.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/7xmCmYRxHsg0kvwpNFg6yH/20487bcaed08cb69af03d52c6f3245ed/K__pna8.jpg)
Мені складно назвати улюблені каплички , тим паче з огляду на те, що навіть на Празі, яку я дослідив особливо ретельно, досі знаю заледве половину з них. Але, мабуть-таки, найбільше я вподобав капличку в подвір’ї будинку під номером 12 на вулиці Зомбковській, споруджену 1943 року.
![](https://images.ctfassets.net/75018eualgmp/3oJwIT3U6WX56EX3FeRLKi/0805b30182cac6d993c6196c3faefac8/Z__bkowska12.jpg)
Це одна з найпопулярніших вулиць на Празі , з численними ресторанами й барами, а досить звернути в одну з арок — і опиняєшся в цілком іншому світі. Цей контраст справляє неймовірне враження. Капличка розташована у стіні старого будинку й пофарбована в яскраво-блакитний колір. Вона особливо виразна на тлі сірої довоєнної цегли, на якій видніють сліди від куль...
Переклав Андрій Савенець